Jedzenie i napoje

Dlaczego fast foody są niezdrowe? Których unikać?

Fast food dość często tłumaczony jest jako „śmieciowe jedzenie”. Rzeczywiście potrawy te nigdy nie należały do lubianych przez dietetyków. Walkę z nimi podejmuje się na różnych polach, lecz nadal należą one do jednych z najpopularniejszych przekąsek. Dlatego zgodnie z zasadą „znaj swojego wroga” przedstawiamy najbardziej niezdrowe typy fast foodu.

 

Poza pierwszą piątką

Poza pierwszą piątką znaleźć możemy wiele różnych przekąsek, np. słynną brytyjską pieczoną rybę, pizzę, zapiekanki czy tosty. Potrawy te choć kaloryczne i tłuste zawierają naturalne, niezbyt przekształcone składniki, które sporadycznie spożywane nie powinny wyrządzić spustoszeń w naszym organizmie.

Fast food nr 1 – Hot Dog

Wydawać by się mogło, że bułka z parówką nie pasuje do tego zestawienia. Niestety to tylko pozory. Wszystko z racji wysokiego stopnia przetworzenia parówki. Problem polega na tym, iż kupując tę przekąskę na ulicy nigdy nie możemy być pewni, ile chemii i ile mięsa znajduje się w kiełbasce. Często, by obniżyć koszty produkcji w hot dogach umieszczane są parówki posiadające tylko 30% mięsa. Reszta składu pozostaje niewiadomą. Kolejnym problemem hot dogów są sosy, a w szczególności majonez, który nie należy do zbyt zdrowych dodatków.

Fast food nr 2 – kebab

Bardzo popularna przekąska, która ma w naszym kraju ma całą rzeszę amatorów. W jej skład wchodzi placek, mięso, warzywa i sosy. W porównaniu do hamburgerów mięso kebab należy do zdrowszych. Dzieje się tak z racji sposobu jego obróbki. Kebab jest pieczony a nie smażony. Oznacza to, że większość tłuszczu po prostu ścieka, jest więc „chudsze”. Wybierając lokal warto jednak zapytać jakie mięso kebab oferują. Warto sięgać po te tworzone z całych porcji mięsa, a nie mielonej masy. Innym problemem kebabu są też placki, które często zawierają konserwanty i sztuczne spulchniacze.

Fast food nr 3 – nuggetsy/paluszki rybne

Nuggetsy to popularna przekąska z kurczaka. W odróżnieniu jednak od stripsów tworzone są ze zmielonego mięsa, a nie ciętego na plastry filetu. Oznacza to że do jego produkcji mogą być użyte przemielone ścinki mięsa lub nawet mięso oddzielone mechanicznie.  Do takiego mięsa dodawane są spulchniacze, konserwanty i polepszacze smaku.  Wszystko po to by nadać mięsu odpowiedni smak i strukturę. Dlatego pod pięknym wyglądem tej szybkiej przekąski kryje się mięso słabej jakości i masa środków chemicznych.

Fast food nr 4 – hamburger

Król fast foodów należy też do najmniej zdrowych przekąsek. W tej kanapce praktycznie większość elementów można uznać za niezdrowe. Bułka- białe tuczące pieczywo. Wołowina/wieprzowina w zależności od jakości może zawierać w sobie duże pokłady tłuszczu i niechcianych przypraw takich jak sól, polepszacze smaku, glutaminian sodu, czy sztuczne barwniki. Ponadto, mięso to jest często nie pieczone na ruszcie, ale smażone na patelni, co dodatkowo zwiększa ilość tłuszczu. Swoje dodają też sosy. Majonez, ketchup to kolejne ciężkostrawne bomby kaloryczne. Jedynym zdrowym składnikiem są warzywa, ale nawet i te nie zawsze są świeże.

Fast food nr 5 – Frytki

Wydawać by się mogło, że nie ma fast fooda bardziej niezdrowego od hamburgera. Niestety nie jest to prawda. Dużo gorzej wypadają… frytki.
Wydawać by się mogło, że w smażonym ziemniaku nie ma nic złego. Ziemniak posiada skrobie, która z kolei pod wpływem obróbki cieplnej przechodzi w akrylamidy, substancje wchodzące w skład plastiku, papieru, gumy. Wykorzystywana jest też jako składnik polyakrylamidu substancji używanej do oczyszczenia ścieków. Dlatego wielu uważa się, że frytki, szczególnie dla dzieci, wykazują podobną toksyczność co papierosy.

To jednak nie wszystko. Wiele zależy również od samej technologii smażenia. Jeśli frytki smażone są w oleju o nieodpowiedniej temperaturze mogą one nasiąknąć jak gąbka. Wtedy oprócz toksyn z ziemniaka wprowadzamy do organizmu nadmiar tłuszczu z oleju. Kolejnym problemem jest sam olej. Często, szczególnie w podrzędnych lokalach jest on rzadko wymieniany. Może się więc zdarzyć, że zaserwowane nam frytki usmażone zostały na starym, kilkudniowym przepalonym oleju, który negatywnie może wpłynąć na naszą kondycję zdrowotną.

Czy więc istnieją zdrowe fast foody? Praktycznie nie. Każdy sposób przetworzenia żywności wpływa negatywnie na jaj jakoś. Niemniej jednak pewne przekąski są zdrowsze od innych. Wymienić można tu np. kanapki w których głównym składnikiem jest panierowany kurczak lub grillowany filet. Taka porcja niskokalorycznego, lekkostrawnego mięsa, połączona z ciemnym pieczywem, świeżymi warzywami i dresingiem miodowo musztardowym stanowi doskonałą alternatywę dla hamburgera, nie tylko ze względów smakowych, ale i zdrowotnych. Nie powinniśmy jednak i tego typu kanapki zjadać codziennie.

1 komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz

  • Staram się unikać jedzenia tego typu potraw. Zawsze czuję się po nich ociężale i potem mam zwykle kłopoty z żołądkiem.