Jedzenie i napoje

Kebab kebabowi nie równy, czyli różne mniej znane formy kebabu

Od kilku lat kebab jest w Polsce bardzo popularną przekąską. Mało kto jednak wie, że kebab kebabowi nie równy. Potrawa, którą znamy z barów szybkiej obsługi, to tylko jeden przedstawiciel szerokiej rodziny, która w krajach dawnego sułtanatu przybiera wiele różnorakich form.

Najbardziej rozpoznawalnym typem kebabu nad Wisłą jest döner kebab. Składa się z cienkich pasków skrajanych z opiekanego pionowo na ruszcie mięsa. Podawany jest najczęściej w tureckich drożdżowych plackach. Niemniej jednak coraz częściej placki te zastępowanie są cienkimi płatami tortilli.

Patlcan Kebab

Bardziej wyrafinowanym typem kebabu jest Patlcan Kebab. Podawany jest w typowym tureckim pieczywie. Podstawę tego dania stanowi grillowany bakłażan. Mięso zaś przywodzi na myśl pierwotne wersje kebabu, gdyż podawane jest w formie szaszłyka, na którym nabijane są kawałki mięsa. Całość dopełnia sos, który wytwarzany jest z gęstego jogurtu i ziół.

Lokma

Lokma, zwana też Beyti Sarma, to popularna szczególnie w samej Turcji odmiana kebabu. Stanowi ona tam idealną, szybką przekąskę, konsumowaną często w biegu, na ulicy. Tworzy się go ze mielonego mięsa wołowego lub jagnięcego, które formowane jest w podłużny wałek i pieczone na ogniu. Po upieczeniu mięso kebab ściąga się ze szpikulca i umieszcza w lavaş, cienkim podpłomyku, który stanowi formę pośrednią pomiędzy macą a tortillą. Placek ten szczelnie owija mięso. Czasem do Lokmy dodawane są sosy i warzywa, wtedy danie to przypomina znaną nam wersję döner.

Adana Kebab

Forma kebabu podawana na talerzu. Adana Kebab to mięso podobnie jak w Lokmie formowane w cieńkie wałeczki i pieczone nad ogniem. Do dania dodaje się warzywa oraz pieczywo- pide. Adana należy do jednej z najostrzejszych wersji kebabu i dla wielu może okazać się zwyczajnie niejadalna. Fani jednak bardzo ostrych potraw będą zachwyceni.

 

Iskender Kebab

Iskender Kebab występuje w dwóch odmianach. „Talerzowej” jak i tej dostępnej w pieczywie.
Mięso kebab, według tego pochodzącego z Bursy przepisu, kładzie się na gęstym tureckim jogurcie lub pieczywie pide a następnie polewana specjalnym sosem pomidorowym. Sos ten wzbogacony jest o wiele rodzajów glinowanych warzyw, które tez w bogatszych wariantach tego dania staną osobny dodatek do całej potrawy.

Tematy:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz