Dom / AGD

Lampy stojące – rodzaj klosza a ostateczny styl oświetlenia podłogowego

Lampy stojące - rodzaj klosza a ostateczny styl oświetlenia podłogowego
Lampy stojące - rodzaj klosza a ostateczny styl oświetlenia podłogowego

W każdym domowym pomieszczeniu niezbędne jest dobre oświetlenie. Stąd też ważna jest instalacja różnego rodzaju lamp. Inne będą te górne – wieszane przy suficie, inne ustawiane na biurku, a jeszcze inne lampy stojące na podłodze. Te ostatnie mogą przyjmować różne formy, mogą być wykonane z ciekawych materiałów – dopasowując się do wnętrz urządzanych w każdym stylu.

Czemu warto decydować się na lampy stojące?

Przede wszystkim dlatego, że są one idealnym połączeniem funkcjonalności oraz dekoracyjności. Oferowane naszym Klientom lampy stojące podłogowe mogą być proste, ale i bardzo efektowne. Stąd też wybierając produkt dla siebie warto kierować się stylem aranżacji danego wnętrza: do bardziej minimalistycznego będzie pasować lampa dość prosta, bez wielu ozdób, a do wnętrza tradycyjnego można wybrać lamę nieco bardziej dekoracyjną.

W wyborze trzeba wziąć pod uwagę również względy praktyczne: materiał wykonania lampy (który wpłynie na sposób czyszczenia), ilość ramion i punktów oświetleniowych. Warto wiedzieć, że lampy podłogowe charakteryzują się także
natężeniem dawanego światła i jego barwą. Od rodzaju lampy zależna jest także jakość padania światła: niektóre z nich dają tylko oświetlenie punktowe, ale zdecydować się można również na lampy z natężeniem i jakością światła ogólnego.

Trzeba to dokładnie sprawdzić, bo będzie to rzutowało na sposób użytkowania lampy. Stojące lampy mają przynajmniej 1,5 metra wysokości, ich podstawą najczęściej jest koło, a przedłużeniem drąg (wykonany z metalu, drewna albo innego tworzywa). Warto jednak poznać także dostępne klosze/abażury, które to decydują często o ostatecznym wyglądzie lampy oraz o sposobie padania światła.

Lampy stojące – podział ze względu na rodzaj klosza

Jeśli chodzi o sposób okrycia żarówek, to lampy podłogowe dzieli się na takie z:

1. Kloszem papierowym.
Spełniają one przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Taki klosz może pokrywać część lampy lub nawet cały jej drąg. Daje on rozproszone światło i dzięki temu tworzy różne efekty świetlne, najczęściej wprowadzając do wnętrza wrażenie przytulności. Klosze papierowe mogą być na przykład: spiralne, walcowate czy stożkowate.

2. Kloszem/abażurem tekstylnym.
Abażur materiałowy, który kojarzy się głownie z wnętrzami klasycznymi wcale nie musi być nudny. Zdecydować się można bowiem albo na model retro albo taki zupełnie współczesny: o minimalistycznym wzornictwie i geometrycznej formie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że oprócz koloru i kształtu samego klosza, w takich lampach duże znaczenie ma forma stelaża. Najbardziej popularne są stelaże drewniane – tzw. trójnogi.

3. Kloszem metalowym.
Te klosze najczęściej wybierane są do wnętrz nowoczesnych, aranżacji
industrialnych lub modernistycznych. Klosze wykonane z metalu mogą mieć naturalną barwę stali albo mosiądzu, jednak mogą być także polakierowane na wybrany kolor. Takie lampy podłogowe bardzo dobrze wyglądają wtedy, gdy ich stelaż posiada ruchome ramię: umożliwiające regulację wysokości oraz kąta padania światła.

4. Kloszem szklanym.
Lampy z takimi kloszami są niezwykle eleganckie i często ustawia się je w salonach, na co pozwala odpowiednie zestawienie ich ze stelażem. Do wyboru są tutaj zarówno modele nowoczesne (proste), jak i stylizowane: np. retro z witrażami z kolorowego szkła.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz