Dom / AGD

Jak przygotować ogród na nadejście zimy?

Jak przygotować ogród na nadejście zimy
Jak przygotować ogród na nadejście zimy

Miesiąc listopad to już praktycznie ostatni czas, aby przygotować ogród do nadchodzącej zimy. Jest to ostatni dzwonek na to aby ustrzec nasze rośliny przed szkodliwymi skutkami niskich temperatur. W tym poradniku postaramy się zatem podpowiedzieć wam jakie prace należy wykonać w ogrodzie, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny.

Na pewno jednym z kluczowych elementów przed rozpoczęciem prac zabezpieczających będzie zbadanie odczynu naszej gleby w ogrodzie. Można do tego celu wykorzystać popularne kwasomierze polowe. W przypadku gdy odczyn naszej gleby jest zbyt niski ( czyli mamy do czynienia z zakwaszoną glebą ) to powinniśmy przed nadejściem zimy przeprowadzić zabieg wapnowania. Nawóz wapniowy rozsiewamy po całej powierzchni rabat i trawników i następnie dokładnie mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi przy pomocy grabi. Należy tutaj przypomnieć, iż wapniowania nie powinno łączyć się z nawożeniem, gdyż może doprowadzić to do niekorzystnych rezultatów. Jeżeli chcemy nawozić nasze rośliny to powinniśmy wykonać to dopiero w odstępie dwóch do trzech tygodni po wapnowaniu.

Do zimy należy z całą pewnością przygotować trawnik w ogrodzie. Trzeba go zgrabić ze wszelkiego rodzaju liści które mogły się na nim zgromadzić. Zostawienie ich skutkowało by utworzeniem nieprzepuszczalnej warstwy nad trawą, która to mogłaby przyczynić się do rozwoju pleśni śniegowej.

Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się oczko wodne to również ono będzie wymagać zabezpieczenia na zimę. W tym celu należy wyłączyć wszystkie filtry i pompy wodne jakie znajdują się w oczku wodnym. Dobrze będzie je również oczyścić z mułu i wszelkich glonów.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rośliny, które są szczególnie wrażliwe na niskie temperatury oraz te, które dopiero co zasadziliśmy w ogrodzie. Dotyczy to na przykład niektórych drzew i krzewów. Krzewy ozdobne dobrze będzie osłonić korą lub też trocinami, aby zabezpieczyć je przed ujemnymi temperaturami.

W przypadku pnączy i co poniektórych krzewów warto usypać też niewielki kopczyk z ziemi na wysokości około trzydziestu centymetrów.

Są też gatunki roślin, które wymagają okrycia nadziemnej części rośliny. W przypadku takich roślin najlepiej będzie posłużyć się słomianymi matami czy też agrowłókniną. Istotne jest, aby użyty materiał był przewiewny, tak aby w czasie odwilży rośliny nie zaparzały się. Zbyt szczelna osłona termiczna rośliny może powodować rozwój szarej pleśni. W takim przypadku materiał termiczny służący do ochrony powinien nie stykać się bezpośrednio z rośliną i tworzyć wyłącznie swojego rodzaju namiot ochronny. Pamiętajmy też, że przed samym okryciem rośliny zimozielonych należy je obficie podlać wodą.

To tylko część z najważniejszych prac jakie należy wykonać w ogrodzie aby uchronić nasze rośliny przed szkodliwymi efektami mrozów. Jeżeli jednak je wykonać to możecie mieć pewność, że z nadejściem wiosny wasz ogród będzie nadal prezentował się znakomicie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz