Dom / AGD

Jak pielęgnować dywany, żeby dłużej służyły?

Jak pielęgnować dywany, żeby dłużej służyły?
Jak pielęgnować dywany, żeby dłużej służyły?

Dywany to niezbędny element aranżacji każdego mieszkania, zarówno ze względu na walory dekoracyjne, jak i użytkowe. Wspaniale podkreślają stylistykę wnętrza, ocieplają je, wyciszają i tworzą niepowtarzalną, przytulną atmosferę. Aby jednak służyły nam długo, zachowując przez cały ten okres atrakcyjny wygląd, dywany wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dywany – aranżacja

Mało kto myśli o tym w ten sposób, ale aranżacja dywanów w istotny sposób wpływa na ich trwałość. Przede wszystkim nie należy ich umieszczać w miejscu, gdzie przez cały dzień będą wystawione na działanie promieni słonecznych, gdyż w takich warunkach szybko zniszczeją i wypłowieją.

Ponadto, jeżeli zamierzamy na nich ustawić jakieś sprzęty, na przykład stolik kawowy w salonie, czy szezlong w sypialni, przestawiajmy je co jakiś czas. W przeciwnym bowiem razie, w wyniku stałego, silnego nacisku runo w danym miejscu wytrze się i pojawią się na nim wgniecenia. Nie znaczy to oczywiście, że musimy regularnie zmieniać aranżację wnętrza. Zupełnie wystarczy, jeżeli przesuniemy meble o dosłownie kilka centymetrów.

Wreszcie, aranżując dywany bierzmy pod uwagę parametry konkretnych modeli. I tak, dywany syntetyczne są w zasadzie uniwersalne, sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, od pokoju dziecięcego, poprzez przedpokój, aż do salonu. Z kolei dywany wełniane czy jedwabne wymagają nieco „lepszego traktowania”, dlatego lepiej nie umieszczać ich w przedpokoju, gdzie będą narażone na częste działanie wilgoci i zabłocenie. Znacznie lepszym wyjściem będzie położenie ich w salonie, gdzie ze względu na swój ekskluzywny, elegancki charakter będą pełniły należne im funkcje reprezentacyjne.

Dywany – pielęgnacja

Wszystkie dywany, bez względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, należy regularnie odkurzać. Częstotliwość tego zabiegu zależy w dużej mierze od charakteru pomieszczenia oraz pory roku. Dywany znajdujące się przedpokoju na pewno będą brudziły się szybciej. Podobnie sytuacja wygląda zimą, kiedy rzadziej otwieramy okna w mieszkaniu zbiera się więcej kurzu, który osiada na podłodze.

A co w przypadku poważniejszych zabrudzeń? Tutaj, jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, wszystko zależy od rodzaju włókna, z jakiego wykonano dywany. Najprościej przedstawia się sprawa jeśli chodzi o modele syntetyczne. W większości przypadków wystarczy przemyć plamę jednym z ogólnodostępnych środków i problem powinien zostać zażegnany. Natomiast dywany wykonane z wełny czy jedwabiu wymagają nieco więcej uwagi. Ewentualne plamy powinny być jak najszybciej wywabione za pomocą czystej szmatki i wody, a w sytuacji, kiedy mimo naszych prób nie znikają, lepiej nie szorować ich zawzięcie, ani, co gorsza, nie używać wybielaczy. Mogłoby to bowiem spowodować nieodwracalne uszkodzenie runa lub odbarwienia, które mocno obniżyłyby wartość kobierca. Najlepiej zatem oddać dywan do specjalisty, sprawdziwszy uprzednio, czy aby na pewno posiada on w ofercie czyszczenie modeli wełnianych i jedwabnych.

Dodatkowe uwagi

Dywany, zwłaszcza te najdroższe, ręcznie tkane jedwabne, czy nawet wełniane, powinny być traktowane jako inwestycja. Odpowiednio utrzymywane nie tylko nie tracą na wartości, ale z biegiem lat zyskują na niej. Jako takie, mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, jako cenna pamiątka rodzinna. Bez względu jednak, czy zdecydujemy się na oryginalny, perski kobierzec, czy zwykły model syntetyczny, warto poświęcić minimum czasu i wysiłku na jego pielęgnację. Nagrodą będzie eleganckie, przytulne mieszkanie, do którego chętnie będziemy wracać po ciężkim dniu w pracy.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz