Codziennie człowiek odwiedza łazienkę co najmniej kilka razy i średnio spędza w niej w sumie około godziny. Zwykle stanowi pierwsze pomieszczenie odwiedzane po przebudzeniu, a także ostatnie tuż przed położeniem się do łóżka późnym wieczorem, więc jego rola w planie każdego dnia jest niezwykle istotna.
Aby czuć się w łazience komfortowo, należy zadbać o jej czystość. Jak poradzić sobie ze specyficznymi warunkami, które w niej panują i sprawić, że będzie prezentować się estetycznie?
Zrezygnuj z niepotrzebnych przedmiotów
Elementarną, ale skuteczną, zasadą utrzymania czystości łazienki jest rezygnacja z niepotrzebnych przedmiotów w jej wystroju. Zwykle jest ona stosunkowo niewielkim pomieszczeniem, więc każdy zbędny element wprowadza w jego wystroju chaos i zagraca go podwójnie. Różnorodne bibeloty czy podręczne narzędzia używane podczas niedawnego remontu nie tylko wprowadzają nieład w łazience, ale także stanowią dodatkowo potencjalne miejsca pojawienia się grzyba lub pleśni.
Środki utrzymania czystości pomogą uporać się z grzybem i pleśnią
Konieczność utrzymania czystości w łazience jest kwestią oczywistą. Warunki panujące w tym pomieszczeniu, a więc duża wilgotność oraz zróżnicowane temperatury, sprzyjają powstawaniu pleśni czy grzybów. Należy stosować odpowiednią profilaktykę lub skutecznie eliminować je, jak najszybciej to możliwe, aby nie doprowadzić do ich rozprzestrzenienia. Do uporania się z tym szkodliwym dla zdrowia problemem służą specjalne preparaty, dostępne najczęściej w sprayu. Dzięki precyzyjnej aplikacji specyfiku niepożądane skutki wilgoci znikną z łazienki stosunkowo szybko.
Jak radzić sobie z wilgocią?
Wilgoć, stanowiąca niejako cechę charakterystyczną większości łazienek, może negatywnie wpływać na higieniczność wnętrza. Istnieje kilka prostych sposobów na odprowadzenie jej nadmiaru, choć wymiana lub modyfikacja wentylacji wymaga posiadania odpowiednich narzędzi oraz pewnych umiejętności. Kluczową sprawą jest doprowadzenie do pokoju świeżego powietrza. Uchylenie okna lub chociażby drzwi po każdej kąpieli z pewnością pomoże zapobiec pojawieniu się niepożądanych gości w postaci grzyba lub pleśni.
Po myciu podłogi należy wytrzeć ją do sucha szmatką, a po użyciu ręcznika, jak najszybciej osuszyć go na kaloryferze, aby uchronić pomieszczenie przed nieprzyjemnym zapachem stęchlizny. Równolegle i uzupełniająco do wspomnianych działań może skorzystać z pomocy pochłaniacza wilgoci.
Przeprowadź skuteczną dezynfekcję
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia jest to, co niewidoczne dla oka. Często pozornie estetyczne i połyskujące powierzchnie mogą być siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Krążą one po łazience, ale efektywna oraz regularna dezynfekcja powinna uchronić domowników przed tymi nieproszonymi gośćmi.
Szczególną uwagę należy skupić na fugach. To właśnie tam pojawia się trudny do usunięcia brud, który najlepiej eliminować już w zarodku. Środki utrzymania czystości w łazience sprawdzą się również w przypadku brodzików, kabin, a także sedesów i innych elementów ceramiki sanitarnej.
Narzędzia do walki z brudem
Czyszczenie konkretnych powierzchni w łazience wymaga stosowania dedykowanego sprzętu. Zwykle nie są to skomplikowane narzędzia, lecz ich skuteczne i alternatywne zamienniki. Szorowanie fug to zadanie stworzone dla małych szczoteczek, a bawełniana szmatka nasączona octem pomoże rozprawić się z kamieniem na baterii. Do niezbędnika każdej osoby dbającej o estetyczny wygląd łazienki należą również gąbki oraz pozostałe detergenty.
Utrzymanie czystości w łazience nie jest trudne, ale wymaga konsekwencji i regularności. Staranna dezynfekcja, czuwanie nad odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, a także zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia do walki z brudem zagwarantują, że pomieszczenie spełni wszelkie normy higieniczności. Warto w tym celu korzystać z wysokiej jakości sprzętu np. dostępnego na stronie aleno.pl, pozwalającego stworzyć w łazience odpowiednie warunki.
Dodaj komentarz