Dom / AGD

Budowa domu jednorodzinnego – co Cię czeka?

Budowa domu jednorodzinnego - co Cię czeka
Budowa domu jednorodzinnego - co Cię czeka

Dom jednorodzinny to przestrzeń, komfort i swoboda. Otoczony ogrodem, choćby niewielkim, stanowi wymarzone miejsce do zamieszkania – zwłaszcza z dziećmi. Aby mieć pewność, że wymarzony dom będzie dokładnie dostosowany do potrzeb rodziny, sporo osób decyduje się raczej na budowę, niż na kupno gotowego domu jednorodzinnego. To odważne posunięcie – co czeka przyszłych posiadaczy własnej, wolnostojącej nieruchomości?

Wybór odpowiedniego miejsca

Jeśli jeszcze nie masz odpowiedniej działki budowlanej, pierwszym krokiem na drodze do własnego domu, będzie wybór i zakup parceli. Warto zwrócić uwagę na sąsiedztwo – czy niedaleko są szkoły i sklepy? Jaką opinię ma sąsiedztwo? Wszystko to watro mieć na uwadze, w końcu wybieramy miejsce do życia na lata dla siebie i bliskich.

Pozwolenie na budowę

Pozwolenie na budowę domu, jakie uzyskujemy w odpowiednim urzędzie, jest uważane za początek starań o postawienie domu na posiadanej działce. Jednak zanim o nie wystąpimy, musimy mieć projekt domu, który jest wymagany jako załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia. W zależności od naszych potrzeb i posiadanych środków, mamy do wyboru jeden z projektów gotowych, jakie na sprzedaż „od ręki” ma każde biuro, albo projekt indywidualny, wykonywany na zamówienie specjalnie dla nas. W tym drugim przypadku mamy pewność, że dom będzie dokładniej dostosowany do naszych potrzeb, o ile przedstawimy je szczegółowo architektowi. Projekt indywidualny daje nam również gwarancję unikalności naszego domu. Minusem jest niestety cena, która może nawet kilkukrotnie przekroczyć cenę projektu gotowego.

Przed złożeniem wniosku należy również załatwić przyłącza mediów – wody, prądu, ewentualnie gazu i kanalizacji, o ile jest dostępna w tej lokalizacji. Jeśli nie, należy zdecydować się na rodzaj szamba i uwzględnić w kosztach jego budowę. Niezbędna będzie również usługa geodety – wyznaczenie konturów budynku na działce i naniesienie ich na jej plan.

Generalne wykonawstwo, czy metoda gospodarcza?

Najprościej i najmniej kłopotliwie, choć nie najtaniej, jest skorzystać z usług generalnego wykonawcy budowy. Czasem jest to jedna firma, czasem kilka zrzeszonych w rodzaj jednej, współpracującej ze sobą całości. Wtedy budowa przebiega płynnie, a my nie musimy szukać samodzielnie ekip, które zajmą się kolejnymi etapami prac. Podobnie wygląda budowa domu w systemie kanadyjskim „pod klucz”. Do nas należy jedynie wybór sposobu wykończenia, choć i tu możemy liczyć na podpowiedzi doświadczonych fachowców.

Nieco więcej pracy czeka cię, gdy chcesz sam być kierownikiem na swojej budowie. Nawet jeśli naprawdę się na tym znasz, zatrudnianie do każdego etapu innych ekip i nadzorowanie ich pracy może w pewnym momencie przerosnąć twoje możliwości – zarówno fizyczne, jak i nerwowe. Często też wbrew oczekiwaniom budowa jest wtedy droższa, niż w przypadku nawiązania współpracy z jedną firmą, oferującą generalne wykonawstwo.

Po budowie

Po zakończonej budowie, niezbędny jest jej odbiór techniczny przez nadzór budowlany, oraz utworzenie księgi wieczystej dla nowo powstałej nieruchomości. Potem pozostaje już tylko urządzanie się i przeprowadzka.

 Więcej informacji na stronie espiroproperty.pl

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz