Przy remoncie folia ochronna jest niezbędna, ponieważ pozwala zabezpieczyć meble, podłogę czy okna. Kurz, pył czy zaprawa mogą nieodwracalnie zniszczyć nasz dobytek. Na rynku istnieje wiele rodzajów folii ochronnej o różnej grubości czy przeznaczeniu. Jak najlepiej wybrać folię ochronną? Jakie są dostępne na rynku? Czym różni się folia HDPE od LDPE? Tego wszystkiego dowiesz się po lekturze artykułu.
Czym jest folia ochronna? Jakie są rodzaje folii ochronnych?
Folia ochronna to rodzaj płachty, wykonanej z przezroczystego i wytrzymałego polietylenu, którą oddziela się elementy remontowane od tych, które chcemy zabezpieczyć. W ten sposób na budowie czy podczas remontu możemy ochronić meble, okna czy podłogi. Przed czym? W trakcie prac stosuje się farby malarskie, kleje, lakiery, zaprawy, jest dużo kurzu, pyłu. Czasem przez nieuwagę czy ograniczoną przestrzeń pracownicy budowlani mogą uszkodzić okno albo mebel. Dzięki zastosowaniu folii ochronnych dobrej jakości nie trzeba specjalnie sprzątać po skończonym remoncie czy budowie – wystarczy zdjąć i wyrzucić folie.
Ekspert z firmy Total Market w Warszawie tłumaczy: folie ochronne dzielimy na malarskie, budowlane oraz do okien i drzwi. Folie te różnią się między sobą właściwościami i grubością.
Jak wybrać dobrą folię ochronną?
Wpierw zastanówmy się nad przeznaczeniem folii ochronnej – co ma zabezpieczyć? Okna, meble, drzwi? Przed czym – tylko zabrudzeniami czy też uszkodzeniami mechanicznymi? To jednak nie wszystko.
Folia malarska występuje w trzech wariantach:
- cienka – najlepiej sprawdza się przy zabezpieczaniu mebli pod warunkiem, że nie będzie ruszana. Nałożenie jej na podłogę grozi przerwaniem.
- średnia – będzie dobrym rozwiązaniem przy często ruszanych meblach w mieszkaniu. Również nie będzie odpowiednia na podłogę, chyba że remont jest naprawdę krótki.
- gruba – rozciągliwa, gęsta i wytrzymała, jej głównym przeznaczeniem jest zabezpieczenie podłogi, ale świetnie nadaje się również do ochrony mebli. Przykładem takiej folii jest folia ochronna malarska HDPE i ekologiczna LDPE.
Wniosek jest taki, że lepiej jest zapłacić więcej za markową i grubą folię, niż kupić tańszą, ale cieńszą, która będzie się rwała przy najmniejszym ruchu. Każda dziura w folii ochronnej to zwiększone ryzyko zabrudzeń i uszkodzeń. Dobra folia ochronna to oszczędność czasu i pieniędzy.
Czym różni się folia LDPE od folii HDPE?
Folia LDPE wykonana jest polietylenu o małej gęstości. Jest bardziej plastyczna, ale mniej rozciągliwa. Z kolei folia HDPE stworzona jest z polietylenu wysokiej gęstości, przez co jest bardziej sztywna i mniej podatna na zerwanie niż folia LDPE.
Obydwa materiały są poddawane recyklingowi, możemy więc stosować je bez obaw o środowisko.
Dodaj komentarz