Budownictwo Dom / AGD

Systemy parkingowe na małe parkingi

SYSTEMY PARKINGOWE
SYSTEMY PARKINGOWE


Systemy parkingowe to nie tylko domena dużych obiektów dysponujących wieloma miejscami postojowymi. Z rozwiązań tego rodzaju mogą korzystać również mniejsze parkingi.

Mniejsze parkingi można obsługiwać zasadniczo na dwa sposoby – z pomocą parkingowych, którzy własnoręcznie pobierają opłaty od klientów, a także z wykorzystaniem zaawansowanych systemów parkingowych, które można dopasować również do potrzeb mniejszych obiektów.

System parkingowy – co to jest?

Systemy parkingowe czy też systemy zarządzania parkingu to specjalistyczne systemy, dzięki którym zarządzanie parkingiem może być jeszcze prostsze. Systemy parkingowe to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala na efektywne, wydajne, komfortowe i bezpieczne administrowanie parkingami i zautomatyzowanie szeregu procesów związanych z ich obsługą.

W skład systemów parkingowych wchodzą przede wszystkim:

  • terminale odpowiedzialne za wjazd i wyjazd
  • stanowiska kasowe do pobierania opłat od parkujących oraz terminale kasowe
  • bilety jednorazowe albo karty zbliżeniowe – abonamentowe

Jak działają systemy parkingowe?

Gdy klient korzysta z parkingu, odbiera bilet jednorazowy w terminalu wjazdowym albo wczytuje w nim swoją kartę abonamentową. Następnie może on zaparkować na wybranym przez siebie miejscu postojowym.

Jeśli klient wyjeżdża z parkingu, w tym przypadku rozlicza się z użyciem biletu w terminalu kasowym albo w stanowiskach kasowych. Aktualnie najczęściej stosuje się nowoczesne terminale pozwalające także na prowadzenie płatności gotówkowych.

Systemy parkingowe mogą funkcjonować w takich trybach jak:

  • automatyczny – bez potrzeby obecności pracowników, systemy parkingowe samodzielnie dokonują rozliczania wjazdów i wyjazdów przez klientów parkingu
  • półautomatyczny – rozliczanie wyjazdów odbywa się przez pracowników
  • ręczny – zezwolenie na wjazd na parking oraz wyjazd z niego jest wydawane przez pracownika

Na małe parkingi doskonałe będą także automatyczne systemy parkingowe, chociaż wymagają one większych nakładów finansowych. W skład elementów wyposażenia parkingu najczęściej wchodzą wtedy bariery parkingowe wraz z interfejsem pozwalającym na wydawanie biletów parkingowych oraz na odczyt kart zbliżeniowych posiadanych przez niektóre osoby.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz