Biznes/finanse

System ERP – do czego służy?

system erp
system erp

Aktualnie w internecie możemy zaobserwować ogromny rozrost zarówno dużych firm, jak i tych mniejszych.

Wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem na oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Z pomocą przychodzi nam tutaj system ERP który cieszy się coraz to większą popularnością zarówno większych korporacji jak i mniejszych przedsiębiorstw.

Definicja systemu ERP

System ERP poprzez swój skrót oznacza nic innego jak Enterprise Resources Planning. W dosłownym tłumaczeniu jest to system wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Pod tą nazwą kryje się bardzo rozbudowany system o wielu narzędziach, obejmujący praktycznie wszystkie płaszczyzny działania firmy. Mam tu na myśli wszelkie sprawy obejmujące zagadnienie finansowe, ludzkie i materiałowe. W systemie tym możemy znaleźć wiele narzędzi które integrują się w jedną całość. Narzędzia finansowo-księgowe, narzędzia do zarządzania kadrami, planowania zapotrzebowaniem materiałowym czy zarządzania magazynem to tylko jedne z wielu opcji. Ponadto, zarówno producenci jak i firmy często wzbogacają swój system o dodatkowe moduły. Moduł CRM – czyli zarządzanie relacjami z klientem, POS – obsługa punktu sprzedaży, ITS – przyjmowanie i obsługa zgłoszeń, czy CMS – zarządzanie firmową stroną internetową są podstawowymi modułami, które często wspomagają integralny system ERP.

System ERP jest systemem niezwykle rozbudowanym, który zawiera w sobie zestaw narzędzi do współdzielenia danych, odpowiedzialnych za prawidłowe działanie sfery finansowej, materiałowej i kadrowej naszego przedsiębiorstwa.

Do czego służy?

Funkcjonalność i obsługa systemów ERP poszczególnych producentów zasadniczo może się od siebie różnić. Z tego względu wszystkie systemy ERP mają jedną wspólną cechę – obsługa praktycznie wszystkich sfer działalności firmy. Co za tym idzie – każdy system ERP powinien pozwalać przede wszystkim na:

  • odpowiednie zarządzanie finansami naszej firmy,
  • zarządzanie kadrą, czyli rozwój czy rekrutację pracowników,
  • łatwe i nieproblemowe zarządzanie magazynem i produkcją,
  • obsługę klienta i sprzedaż towaru (moduł CRM i POS),
  • łatwe współdzielenie informacji pomiędzy wszystkimi modułami,
  • tworzenie i analizę szczegółowych raportów.

Dobry system ERP powinien służyć również swoją wygodą użytkowania. Co za tym idzie, omawiane narzędzie dla przedsiębiorstw powinno pozwalać na swobodne zarządzanie uprawnieniami, wygodne i szybkie filtrowanie danych, dowolną edycję modułów – według własnych preferencji czy tworzenie własnych procesów. Do tego wszystkiego dochodzą też dodatkowe funkcje pozwalające na zarządzanie stroną internetową czy firmowymi dokumentami.

Warto wspomnieć, że wiele dzisiejszych systemów ERP to systemy okienkowe. Wiąże się to z tym, że często wymagają one instalacji dodatkowej aplikacji w systemie, która działa na zasadzie typowego programu komputerowego. Jednak najnowocześniejsze systemy opierają się na oprogramowaniu WEB, dzięki czemu mamy do niego dostęp za pośrednictwem zwykłej przeglądarki internetowej.

Wdrożenia Microsoft ERP – sprawdź!

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz