Biznes/finanse

Self publishing czyli jak zaistnieć na rynku wydawniczym?

Self publishing czyli jak zaistnieć na rynku wydawniczym
Self publishing czyli jak zaistnieć na rynku wydawniczym

Marzysz o wydaniu książki? Zamiast czekać na odpowiedź wydawnictwa, weź sprawy we własne ręce i skorzystaj z usługi self publishingu.

Wydanie własnej książki stanowi marzenie sporej ilości początkujących pisarzy. Marzenie, które może nabrać realnych kształtów. Wszystko dzięki usłudze self publishingu. Co to takiego? Self publishing to anglojęzyczny zwrot oznaczający „samopublikowanie”. W praktyce polega on na publikacji książki nakładem własnym autora. Opisywana usługa – poza możliwością zaistnienia na rynku wydawniczym – posiada sporą ilość zalet. Jakich konkretnie?

Kontrola nad publikacją

Autorzy korzystający z self publishingu mają pełną kontrolę zarówno nad treścią, jak i formą książką. Wszystko – począwszy od układu stron poprzez rodzaj fontów, a na momencie publikacji skończywszy – zależy od nich samych. Masz pomysł na okładkę własnego działa? A może chcesz aby zostało wydane w konkretnym formacie? Usługa self publishingu pozwala na stworzenie książki w 100% zgodnej z wizją jej autora.

Możliwość ustalenia wysokości swojego wynagrodzenia

W klasycznym modelu wydawniczym autor ma znikomy wpływ na końcowy zysk. Zupełnie inaczej jest w przypadku self publishingu. Autorzy wydający książkę własnym nakładem finansowym sami ustalają cenę publikacji i tym samym decydują o tym, ile zarobią na sprzedaży pojedynczego egzemplarza. Co istotne to fakt, iż dystrybucja odbywa się w modelu druku na życzenie, co w praktyce oznacza brak konieczności wcześniejszej inwestycji w wydrukowanie dużego nakładu.

Dystrybucja

Napisanie, a nawet wydanie książki nie są niestety gwarantami sukcesu. Gotowe dzieło trzeba bowiem zaoferować, a następnie sprzedać czytelnikom. Wielu autorów rozważających skorzystanie z self publishingu obawia się, iż nie będzie w stanie zainteresować swoim dziełem większej ilości odbiorców. Wspomniane obawy nie mają jednak racji bytu, gdyż obecnie wydawnictwa oferujące usługę self publishingu zajmują się również dystrybucją książek. Warto skorzystać z ich pomoc zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż wspomniane firmy nierzadko posiadają szeroką sieć relacji biznesowych z różnego rodzaju księgarniami. W praktyce oznacza to więc, że dystrybucja książek w modelu self publishingu odbywa się w sposób równie profesjonalny, co w przypadku klasycznego procesu wydawniczego.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz