Biznes/finanse

Program produkcyjny w małej firmie – jakie rozwiązanie wybrać?

Program produkcyjny w małej firmie - jakie rozwiązanie wybrać
Program produkcyjny w małej firmie - jakie rozwiązanie wybrać

Optymalizacja procesów produkcyjnych to obecnie jedno z ważniejszych zadań, jakie stoi przed właścicielami, zarządcami i managerami. Planowanie produkcji może przebiegać sprawnie i szybko, pod warunkiem, że korzystać z odpowiednio dobranego programu. Zarówno ten zbyt prosty, jak i ten za bardzo rozbudowany zamiast ci pomóc, utrudnią codzienną pracę. Czym więc kierować się przy wyborze konkretnego rozwiązania?

Planowanie produkcji – co masz do wyboru?

Program do zarządzania produkcją może mieć bardzo różną formę. Kluczowym zadaniem jest dobranie takiego rozwiązania, które odpowie na potrzeby konkretnej firmy i jej specyfiki. Pod uwagę należy wziąć:

  • jeśli produkt jest prosty, sam wykonujesz jego większość elementów, nie bazujesz na zamawianiu ogromnej ilości produktów zewnętrznych; potrzebujesz z pewnością arkusz Google Docs udostępniony na hali (rozwiązanie darmowe) i prostego, samodzielnego programu do zarządzenia produkcją, w oparciu o planowanie i rozliczanie z produkcji w połączeniu z rejestrację czasu, wejść i wyjść; jeśli pracuje u ciebie więcej niż 10 osób możesz pomyśleć także o czytnikach RFID. Średniej wielkości firma może pomyśleć o bardziej zaawansowanym programie (np. prostym MES) z modułem kalkulacji i połączeniem magazynu ze zużyciem materiału.
  • jeśli produkt jest złożony, a ty dużo kupujesz do produkcji, nawet przy mikro firmie poniżej 10 osób potrzebujesz: rozbudowanego arkusza kalkulacyjnego i modułu kompletacji w programie księgowo-magazynowym; jeśli zatrudniasz 10-25 osób pomyśl o dodatku produkcyjnym do systemu księgowo-magazynowego nastawionym na planowanie potrzeb materiałowych. Przy średniej wielkości firmy najlepszym rozwiązaniem będą proste systemy zintegrowane o funkcjonalności ERP, ewentualnie (przy założeniu szybkiego rozwoju firmy) chmurowe pełne narzędzia klasy ERP.

Aby planowanie produkcji przebiegało sprawie i skutecznie, musi być ono dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Kupowanie zbyt zaawansowanego rozwiązania nie jest dobrym pomysłem. Programy MES lub ERP są skuteczne wtedy, gdy można wykorzystać ich potencjał. Mała firma nie zawsze potrzebuje aż tak zaawansowanych narzędzi. Znacznie może mieć natomiast to, czy program wychodzi na halę, czy nie. 

Czego potrzebuje mała firma?

Program produkcyjny w małej firmie powinien dostarczyć wszelkich niezbędnych informacji na temat konkretnych działań produkcyjnych. Program ma uwolnić cię od konieczności angażowania do nadzoru nad produkcją kolejnych osób. Dobrze dobrany program pozwoli ci nie tylko wszystko zaplanować, ale i rozliczyć, a także na podstawie zebranych danych przeprowadzić istotne z punktu widzenia planowania dalszych działań analizy. Dobrze dobrane oprogramowanie do zarządzania produkcją pozwala wygenerować niemałe oszczędności. Wdrożenie tego typu narzędzia zmniejsza ilość pomyłek i strat na hali produkcyjnej.