Biznes/finanse

Inwestuj w ETF i unikaj pułapek

Inwestuj w ETF i unikaj pułapek
Inwestuj w ETF i unikaj pułapek

Brak strategii czy strategia idealna?

Fundusze ETF, które najczęściej są funduszami indeksowanymi, mogą być naprawdę rentowną inwestycją. Co ważne, szczególnie dla traderów indywidualnych, korzystanie z ETF jest proste i nie wiąże się z dużymi opłatami. Jeżeli jednak chcesz odnosić sukcesy na tym polu, musisz unikać pewnych pułapek. 

Podstawową pułapką w jaką wpadają początkujący inwestorzy jest zakup funduszy ETF bez określenia jakiejkolwiek strategii, w ciemno. Brak planu to praktycznie brak zasad i nikłe szanse na jakikolwiek zysk. Strategia inwestycyjna jest konieczna, żeby wiedzieć jakie fundusze ETF kupić i kiedy je z zyskiem sprzedać. Konieczne będzie też rachunek inwestycyjny, dlatego odwiedź witrynę tutaj, którą polecamy i zacznij działać z Saxo.

Z drugiej strony poszukiwanie idealnej strategii również okaże się ślepą uliczką. Takie doskonałe wyjście po prostu nie istnieje. Każdy model dla funduszy ETF ma swoje zalety, jak i wady. Jeżeli posiadasz plan, który umożliwia osiągnięcie zadowalających (może nie skrajnie wysokich) zysków, to bardzo dobrze! Dążenie do perfekcji za wszelką cenę może sprawić, że popełnisz łatwy błąd i poniesiesz dużą stratę.

Zbyt dużo różnych ETF-ów w portfelu

Duża ilość różnych funduszy ETF w Twoim portfelu nie oznacza automatycznie większych zysków lub wyższych średniorocznych stóp zwrotu. Czy więc jest sens komplikować sobie życie? Żeby stworzyć zdywersyfikowany portfel, potrzeba ogromnego zaangażowania i czasu. Będziesz musiał wybrać i kupić każdy z ETF-ów. Czas jest niezbędny również do wyrównywania poziomu alokacji w poszczególnych rodzajach aktywów, a na dokładkę rosną koszty transakcyjne. Dlatego postaw na mniejszą ilość funduszy. Wybierz dobre, stabilnie rosnące ETFy i z nimi dokonaj dywersyfikacji portfela.

Kontroluj cenę

Trzecim i ostatnim błędem, który tu omówimy jest składanie zlecenia kupna lub sprzedaży bez kontroli ceny. Zdecydowanie rozsądniejszym wyjściem jest zakładanie zleceń z jakimś limitem. Takie zachowanie pozwoli Ci na stałą kontrolę nad tym, jak wydatkujesz swój kapitał. Zlecenia PKC (po każdej cenie) pozostaw na wyjątkowe sytuacje. Przydadzą się na przykład wtedy, gdy chcesz szybko i za wszelką cenę sprzedać konkretne papiery wartościowe.

Oczywiście na inwestorów czeka znacznie więcej pułapek niż te wymienione wyżej. Zawsze warto stosować zasady bezpiecznego inwestowania w fundusze ETF, żeby zminimalizować ryzyko i osiągnąć satysfakcjonującą średnioroczną stopę zwrotu. Oprócz tego duże znaczenie ma wykonanie analizy technicznej i prognozowania, jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie lub sprzedaży aktywów. Mamy nadzieję, że uda Ci się rozwinąć skrzydła i zrealizować zakładane zyski.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz