Nie każda osoba może pochwalić się wysoką emeryturą. Większość osób otrzymuje minimalną kwotę emerytury ustaloną przez państwo lub też niewiele wyższą. Mimo opłacania latami składek emerytalnych po przejściu na ten zasiłek można się bardzo zdziwić. Niestety niska emerytura może prowadzić do tego, że chcąc zrobić remont w domu, kupić sprzęt AGD RTV czy nawet pojechać do sanatorium, trzeba będzie długo odkładać pieniądze albo je pożyczyć. Na szczęście pożyczka dla emeryta jest powszechnie udzielanym zobowiązaniem.
Jak policzyć zdolność kredytową osoby na emeryturze?
To, czy otrzymamy pożyczkę, zależne jest od dwóch rzeczy: zdolności kredytowej i historii kredytowej. W wypadku emerytów często problemem jest zdolność, ponieważ nie da się ukryć, że otrzymują oni stały dochód w o wiele niższej wysokości, niż kiedy aktywnie pracowali zawodowo. Na zdolność kredytową wpływa nie tylko wysokość dochodów i ich stosunek do wydatków na inne kredyty czy raty pożyczek oraz koszty życia, ale też wiek. Osobom w podeszłym wieku będzie więc ciężej dostać kredyt, choć jest to możliwe.
Wiele firm pożyczkowych czy banków proponuje specjalnie przygotowane dla emerytów oferty. Nisko oprocentowana pożyczka dla emeryta na dowolny cel czy kredyt gotówkowy dla osób powyżej 65. roku życia są dość często spotykane.
Niska emerytura a szansa na kredyt
Emeryci są grupą, która otrzymuje stały dochód co miesiąc, co jest ogromnym plusem dla banków i parabanków. Ponadto mimo że mają stosunkowo niskie dochody, to nie mają już obciążeń takich jak kredyt hipoteczny. Ten, nawet jeśli został wzięty w młodości, do wieku emerytalnego będzie już spłacony. Znaczna większość emerytów mieszka też we własnym mieszkaniu, a więc nie wydaje pieniędzy na wynajem lokalu mieszkaniowego, jedynie płaci czynsz i opłaca rachunki za media. Oznacza to, że ma niższe wydatki niż przeciętna osoba aktywna zawodowo. Zatem nawet przy niższym dochodzie można mieć większą szansę na kredyt czy pożyczkę.
Nie da się bez znajomości wysokości dochodów powiedzieć, ile można pożyczyć pieniędzy. Jednak oferty banków i parabanków najczęściej określają maksymalne widełki, na jakie pożyczka dla emeryta może być udzielona.
Ponadto nawet jeśli okaże się, że sama emerytura jest za niska, aby dostać pożyczkę w kwocie, która emeryta interesuje, może on przedstawić drugą osobę, z którą weźmie kredyt, na przykład kogoś z rodziny.
Jakie formalności trzeba spełnić, aby dostać pożyczkę?
Niezależnie od tego, czy składamy wniosek o kredyt w banku, czy wniosek o pożyczkę w parabanku, zawsze trzeba mieć ważny dowód osobisty, polskie obywatelstwo i dokument potwierdzający wysokość dochodów. Może to być tak zwany odcinek emerytury wystawiany co miesiąc przez ZUS albo dokument potwierdzający uzyskanie emerytury wraz z podaną otrzymywaną kwotą. Jeśli emeryt otrzymuje dodatkowe dochody, przykładowo z wynajmu mieszkania, również można dokument potwierdzający dodać do wniosku, aby podwyższyć swoją zdolność kredytową. Wniosek w banku można złożyć w okienku z pomocą pracownika, który dopełni wszystkich formalności. Natomiast w przypadku pożyczek wiele firm działa tylko online.
Dodaj komentarz