Biznes/finanse

Darmowe konto walutowe

Darmowe konto walutowe
Darmowe konto walutowe

Konto walutowe prawie w ogóle nie różni się od konta osobistego w złotówkach. Daje ono możliwość przechowywania pieniędzy złożonych w innej walucie i korzystania z nich. Najczęstsze waluty na polskich kontach walutowych to dolar, euro, brytyjski funt i szwajcarski frank.  Pozostałe warunki są niemal takie same, jak warunki działania zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Darmowe konto walutowe – po co zakładać

Konto walutowe jest niezbędne w momencie, gdy wynagrodzenie za pracę otrzymujemy w obcej walucie, albo w sytuacji dłuższego pobytu za granicą, jednak wcale nie musi tak być. Takie konto walutowe przydaje się, gdy na przykład spłacamy kredyt w obcej walucie, aktualny kurs danej waluty nas nie zadowala i wolimy poczekać z wymianą na korzystniejszą stawkę. Częste zakupy w zagranicznych sklepach internetowych też mogą być źródłem potrzeby założenia konta walutowego.

Konto walutowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Z racji tego, że konto walutowe jest podobne do zwykłego konta osobistego w złotówkach, należy zwrócić uwagę na podobne aspekty podczas wybierania najkorzystniejszej dla siebie oferty. W założeniach banków jest fakt, że niezależnie od waluty klient będzie głównie wpłacać i wypłacać pieniądze, używać karty płatniczej w sklepach, bankomatach, a również dokonywać przelewów przez internet i nie tylko, a nawet założy lokatę walutową. Zwykle konta walutowe prowadzone są bezpłatnie, ale przy spełnieniu pewnych warunków, na przykład stałe, comiesięczne wpływy na konto w określonej kwocie, przy jednoczesnym nieoprocentowaniu rachunków w obcej walucie. Dodatkowe opłaty mogą się pojawić podczas przelewów za granicę, a także tych wpływających na konto. Wypłaty z bankomatów zagranicznych również nie będą wolne od opłat.

Poszukując konta walutowego mamy w Polsce wiele możliwości. Należy jednak zapoznać się z szeregiem ofert, alby dokonać korzystnego dla siebie wyboru. Założenie bezpłatnego konta walutowego jest zatem możliwe jedynie po przeanalizowaniu poszczególnych propozycji.

Bezpłatne kontra płatne konta walutowe

Różnice pomiędzy kontami walutowymi płatnym i bezpłatnym polega na zróżnicowanej wysokości opłat, a także liczby walut zawartych w ofercie. Może się zdarzyć tak, że w niektórych miejscach nie da się założyć darmowego konta, nie będzie możliwy dostęp do konta w walutach powszechnie uznawanych za egzotyczne, jak na przykład lew bułgarski, czy lej rumuński.

Przed podjęciem decyzji o otwarciu rachunku na koncie walutowym, należy poznać wszelkie koszta związane z założeniem i użytkowaniem konta.

Często jest tak, że za samo otwarcie rachunku walutowego nie pobiera się żadnych opłat, jednak koszty prowadzenia takiego rachunku mogą przyprawić o zawrót głowy. Zaskakujące są również różnice w opłatach pobieranych za przelewy walutowe. Jest to kwestia przedziału od czterdziestu złotych do nawet dwustu złotych, podczas gdy opłaty za przelewy zagraniczne wynoszą od jednego euro, do dwunastu złotych.

Konto walutowe – co może zaskoczyć

Brak opłaty za otwarcie konta w banku nie powinien sprawić, że możemy się poczuć bezpiecznie w tym temacie. Zanim podejmie się ostateczną decyzję o otwarciu konta bankowego upewnij się:

  • Jaki jest koszt przelewu: krajowego, europejskiego, zagranicznego i SEPA – banki często warunkują koszt przelewu wysokością kwoty przelewnej w walucie, co może jednorazowo generować nawet koszt w wysokości dwustu złotych.
  • Jaki jest koszt wypłaty waluty w gotówce w oddziale – może być naliczana spora prowizja.
  • Jaka jest różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, czyli tak zwany spread.
  • Czy bezpłatne konto walutowe będzie można założyć przez internet, czy będzie konieczność załatwiania wszelkich formalności osobiście.
  • Jakie usługi będą dla ciebie dostępne po założeniu darmowego konta walutowego i czy w ogóle będzie można z jakichś korzystać.

Jeszcze w 2015 roku było ciężko znaleźć konto walutowe z niskimi opłatami prowizyjnymi. Dzisiaj jest to znacznie łatwiejsze dzięki konkurencyjności zalewających nas ofert. Zanim jednak założy się darmowe konto walutowe, należy dobrze sprawdzić, jakie będą jego rzeczywiste koszty.

Artykuł powstał we współpracy z portal finansowy Banki24

 

 

 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz