Biznes/finanse

Czy można wziąć kredyt na używane auto?

Czy można wziąć kredyt na używane auto?
Czy można wziąć kredyt na używane auto?

Szukając nowego samochodu, może się okazać, że w ramach budżetu, którym dysponujemy, nie ma zbyt ciekawych ofert. Wiele osób po kilku latach użytkowania jednego auta chce je zmienić na inne, nieco nowsze, ale wciąż używane. Oczywiście obecnie salony samochodowe oferują bardzo dobre ceny na samochody nowe, zwłaszcza jeśli trafimy na wyprzedaż rocznika, lecz wciąż nie każda osoba chce kupić takie auto. Niezależnie czy chcemy kupić samochód używany, czy może wariant prosto z salonu, przyda nam się kredyt. Jednak wiele osób się zastanawia, czy można dostać kredyt na samochód używany?

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Bardzo dużo osób idąc po kredyt do banku, decyduje się na wzięcie po prostu kredytu gotówkowego na dowolny cel. Jest to w gruncie rzeczy najłatwiejsze zobowiązanie do zaciągnięcia. Żeby wziąć taki kredyt, wystarczy mieć ważny dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach z miejsca pracy czy inny dokument potwierdzający kwotę i ciągłość dochodów. Resztą zajmuje się pracownik banku, który za nas wypełnia wniosek o odpowiednią kwotę kredytu na wybrany cel.

Mimo że kredyty gotówkowe udzielane są na dowolny cel, to zawsze trzeba go podać. Może to być po prostu kredyt na samochód używany. Nie ma problemu, aby bank udzielił zwykłego kredytu gotówkowego, jeśli ktoś chce za niego kupić sobie używany samochód. Wypłata gotówki jest bardzo przydatna, gdy kupujemy auto z drugiej ręki od prywatnego właściciela. Łatwiej będzie się z nim rozliczyć, mając już wypłacone pieniądze. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób kupić też nowe auto z salonu, jednak tutaj może to być mniej opłacalne finansowo.

Kredyt samochodowy dla wszystkich

Jeszcze kilka lat temu faktycznie można było otrzymać w banku informację, że kredyt na samochód używany jest niemożliwy. Natomiast obecnie banki już tak restrykcyjnie do kredytów samochodowych nie podchodzą i spokojnie można kupić nawet kilkunastoletnie auto po prostu na dedykowany temu kredyt.

Kredyt samochodowy i kredyt gotówkowy mogą się różnić kosztami. Nie raz okazuje się, że zakup samochodu na kredyt celowy jest po prostu tańszy niż wzięcie kredytu gotówkowego na ten cel. Wiele banków ma w ofercie kredyty samochodowe i można je szybko porównać z kredytami gotówkowymi. Aby sprawdzić, która oferta jest tańsza, wystarczy popatrzeć na wysokość RRSO. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania podaje wszystkie podstawowe koszty kredytu w postaci wskaźnika w ujęciu procentowym. Można więc porównać ze sobą każdy kredyt, patrząc tylko na wysokość RRSO. Im niższy wskaźnik, tym niższe są koszty kredytu. Bardzo często różnice są znikome, ale wystarczy przeliczyć je na wartość pieniężną, aby zobaczyć, co się bardziej opłaca.

Jak złożyć wniosek o kredyt?

Wystarczy wybrać się do banku lub złożyć wniosek online, a potem czekać na dalsze instrukcje. Zawsze trzeba mieć dowód osobisty i potwierdzenie dochodu, jednak wcale nie musimy mieć już na oku auta. Dobrze, jeśli już wiemy, jaki samochód chcemy kupić i od jakiego sprzedawcy, ponieważ ułatwi to zaciągnięcie kredytu na odpowiednią kwotę.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz