Biznes/finanse

Brak zdolności kredytowej – czy uniemożliwia uzyskanie pożyczki?

pożyczki społecznościowe
pożyczki społecznościowe


Zdolność kredytowa, jest mówiąc najprościej zdolnością do spłacenia zobowiązania finansowego o określonej wysokości i w określonym czasie. Kiedy już coś spłacasz, a przy tym masz niewysoki dochód i duże koszty utrzymania, bank może ci wyliczyć zdolność na „0”. Co wtedy? Czy w awaryjnej sytuacji masz całkowicie zamkniętą drogę do pożyczki?

Rozwiązania dla pożyczkobiorców bez zdolności kredytowej

Kiedy dotknie cię chwilowy kryzys finansowy, a nie posiadasz zdolności kredytowej,  masz dwa rozwiązania – udać się po pożyczkę do rodziny lub znajomych, albo szukać jej w instytucjach poza bankowych.

Wciąż niewiele osób wie, że istnieje trzecie rozwiązanie – pożyczka bez sprawdzania w krd i bik społecznościowa.

Czym jest social lending?

Pierwszy w Polsce serwis pożyczek społecznościowych, znany również pod angielską nazwą social lending, pojawił się w Polsce w roku 2008. Od tamtej pory ta forma pożyczania pieniędzy i inwestowania wolnych środków wciąż zyskuje popularność i podobnych serwisów funkcjonuje na rynku kilka.

Na czym polega pożyczanie społecznościowe?

Transakcje pożyczek społecznościowych odbywają się między osobami fizycznymi, z całkowitym pominięciem systemu finansowego. Na pożyczaniu zarabia więc nie bank, tylko zwykły obywatel posiadający nadwyżkę budżetową. Serwis jest jedynie pośrednikiem kojarzącym obie strony.

Aby wziąć pożyczkę w serwisie social lending, nie musisz posiadać zdolności kredytowej. Wystarczy, że przejdziesz prostą weryfikację danych, miejsca zamieszkania i rachunku bankowego. Dla podniesienia wiarygodności możesz się dać zweryfikować również w bazach dłużników niewypłacalnych. Weryfikacja ta w wielu serwisach jest nieobowiązkowa, ale podnosi twoją wiarygodność, jako pożyczkobiorcy.

Kiedy już zostaniesz zweryfikowany, ogłaszasz swoje zapotrzebowanie na pożyczkę, piszesz kilka słów o sobie i o tym na co potrzebujesz oraz jak zamierzasz spłacić zobowiązanie i czekasz.

Zebranie niewielkiej kwoty trwa czasem zaledwie kilka minut i w żadnym momencie nie jest weryfikowana twoja zdolność kredytowa.

Czy pożyczki społecznościowe są opłacalne?

W większości przypadków pożyczki te są tańsze, niż chwilówki w instytucjach pozabankowych. Śmiało więc można powiedzieć, ze są opłacalne dla pożyczkobiorców bez zdolności kredytowej.

Z pewnością też są opłacalne dla inwestorów, którzy mogą zarobić nawet 21% w skali roku.

Rzecz jasna o ile trafią na rzetelnych pożyczkobiorców, którzy spłacą zobowiązanie w terminie, co niestety nie zdarza się we wszystkich przypadkach.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz