Sport

Sporty walki dla kobiet

Kobiety coraz częściej obok aerobiku i fitnessu wybierają szkoły stuk walki. Stereotyp pań jako słabej płci zanika. A kobiety oprócz tego, że chcą wyglądać pięknie i być fit chcą również czuć się bezpiecznie. Jaką jednak dyscyplinę powinny wybrać? Boks, karate a może coś innego?

Sport walki dla kobiet

Spot walki dla kobiet to nie tylko trening fizyczny. Zakładając rękawice bokserskie czy przywdziewając kimono i stając na macie Panie nie tylko dbają o swoją sylwetkę. Równie ważna jest tutaj kondycja psychiczna. Trenowanie sztuk walki daje bowiem poczucie siły, moc samostanowienia o swoich decyzjach i działaniach, a także co bardzo ważne w dzisiejszych czasach poczucie bezpieczeństwa. Trening z workiem bokserskim czy sparing partnerem, pozwala także na pozbycie się wielu negatywnych emocji, frustracji, wykrzyczenia się.

 

 

Różnie rodzaje sztuk walki

Sztuki walki najłatwiej podzielić na uderzane i chwytane. W pierwszej z nich wykonujemy uderzenia. Będzie to wiec boks i wszystkie te dyscypliny w których wyprowadzamy ciosy rękami bądź nogami. Druga- chwytane, to grupa, w której znajdują się wszystkie te techniki bazujące na chwytach, rzutach i dźwigniach. Istnieje jeszcze trzecia grupa, do której zaliczają się dyscypliny łączące chwyt z uderzeniami.
Pierwsza grupa w dużej mierze bazuje na sile i prędkości zadawania ciosów. Druga to „sztuka upadania” w niej liczy się przede wszystkim refleks i technika, dzięki której bardzo często posługujemy się siłą przeciwnika.
Warto pamiętać, że podział ten niesie za sobą też pewne mankamenty. W przypadku dyscyplin uderzanych mogą to być otarcia lub siniaki, a w przypadku chwytanych są to zwichnięcia i naciągnięcia mięśni. W obu dyscyplinach używa się jednak asortymentu ochronnego, niwelującego te zagrożenia do minimum.

 

Samoobrona z Izraela -Krav maga

Opisując szkoły sztuk walki warto zacząć od tej, która de facto nie jest sztuką walki. Krav maga, to zespół technik wywodzący się ze szkolenia izraelskiej armii. Nie jest to może zbyt efektowna, ale efektywna sztuka samoobrony. System ten łączy w sobie elementy zapożyczone z judo, tajskiego boksu i innych szkół, wzbogacając je o naturalne odruchy ludzkie. Wszystko to powoduje, że krav maga jest niezwykle brutalna. Niemniej jednak jest to sztuka defensywna i agresja ukierunkowana jest na atakującego, którego mamy jak najszybciej obezwładnić.
Elementy krav magi występują w wielu kursach samoobrony. System ten zaś w odróżnieniu do np. karate nie ma w sobie współzawodnictwa i turniejowości, chociaż występują w nim poziomu „wtajemniczenia”.

 

Zakładamy rękawice bokserskie- boks

Zakładamy rękawice bokserskie i wychodzimy na ring. Wydawać by się mogło, że boks to nie sport dla kobiet. Jednak dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna wśród pań. Wszystko dla tego, że trening bokserski to nie tylko sparingi. Rękawice bokserskie zakładamy na treningach by ćwiczyć na worku bokserskim, gruszce czy łapach trenera. Ponadto dzięki ćwiczeniom na skakance, siłowni lub treningom ogólnokondycyjnym Panie zwiększają swoją szybkość, sprawność, spostrzegawczość i siłę. Zrównoważony trening bokserski pozwala więc na poprawę ogólnej kondycji. Rękawice bokserskie w połączeniu z workiem treningowym, to zaś idealny sposób na wyładowanie frustracji, złych emocji.

 

Padnij powstań- Aikido

Aikido to wywodząca się z Japonii sztuka walki. Należy do niej blisko 2000 stylów i technik. Wśród nich można znaleźć zarówno te bazujące bardziej na filozofii i rozrywce, poznaniu swojego ducha i ciała jak i te bardziej praktyczne uczące chwytów i walki.
Walka w Aikido opiera się zaś na chwytach i rzutach. Bazujemy więc w głównej mierze na sile przeciwnika. Jest to o tyle ważne, że odpowiednio przeszkolona adeptka aikido potrafi poradzić sobie z o wiele większym i cięższym przeciwnikiem.
Niemniej jednak ta japońska sztuka walki nie jest pozbawiona wad. Dzięki rzutom jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet z kilkoma przeciwnikami, niemniej jednak system ten źle sprawdza się w walce w tak zwanym „parterze” i w sytuacji, gdy przeciwnik stosuje chwyty typowo zapaśnicze, prowadząc tym samym do zwarcia.

„Ustępliwość pokonuje siłę” – jujitsu

 

Jujitsu opiera się na założeniu, że „miękkość pokonuje twardość”.  Może to wydać się dziwne, ale wedle tej szkoły sztuk walki słabszy musi ustąpić. Wiąże się to z tym, że jujitsu podobnie jak aikido opiera się na chwytach i rzutach, dzięki którym wykorzystuje się siłę i energię przeciwnika na jego niekorzyść. Niemniej jednak jujitsu zawiera też dźwignie i ciosy, którymi kontujemy i kontrolujemy oponenta. O skuteczności tej sztuki samoobrony świadczy fakt, że często jest elementem szkolenia policyjnego czy wojskowego. Niemniej jednak nie jest to prosta sztuka walki. Wymaga do adeptki dużo cierpliwości i samozaparcia, hartując tym samym nie tylko ciało, ale też duszę i wolę.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz